Pohřbívání domácích zvířat – jaké jsou alernativy?

Naši zvířecí přátelé bohužel žijí jen zlomek našeho života, a tak musíme počítat s tím, že přijde moment, kdy se s nimi budeme muset rozloučit. Klasická varianta bývala zvířátko pohřbít například na zahradě, ale jak se dočtete zde, není to dnes tak jednoduché. Jaké jsou možnosti?

Kafilérie
První možnost je pro málokoho přijatelná. Kafilérie je podnik, ve kterém se zpracovávají uhynulá zvířata z hospodářského či zájmového chovu a odpad živočišného původu. Do kafilérie je takový materiál svezen velkoobjemovým vozem, hromadně rozemlet a za vysokého tlaku a teploty rozvařen na hmotu, která se dále průmyslově využívá. Většina lidí raději zvažuje možnost číslo dvě.

Vykopání hrobu
Domácí pohřeb na zahradě je na první pohled rozumným řešením, ale nese svá rizika – hygienická, etická a od 1.7.2014 především legislativní. V platnost vyšla vyhláška č. 82/2014 Sb. o kadáverech zvířat v zájmovém chovu, která činí prakticky nemožným hrob někam umístit kvůli složitým pravidlům. Dozvíte se o nich zde.

Krematorium
Právě z nedostatku možností, co se zvířaty dělat, vzešla zvířecí krematoria. Nabídla tak bezproblémový  a důstojný způsob rozloučení. V podstatě se jedná o jedinou opravdu dostupnou a důstojnou variantu; nicméně lidé krematoria nevyužívají z pouhé nutnosti, nýbrž proto, že cítí, že se jedná o adekvátní způsob rozloučení.

Když krematoria vznikla, spousta lidí je považovala za rozmařilost nebo bláznivý nápad. Tento názor ale z veřejnosti poměrně rychle vymizel – záhy se osvědčila a začala být široce využívaná.